Пристрої диференціального струму

Побут сучасної людини неможливий без використання електрики. Щодня ми використовуємо різні електропобутові прилади, які перетворюють енергію електричного струму в світло (лампи різних типів), тепло (електронагрівальні прилади), рух (насоси, вентилятори). При цьому важлива не стільки зручність або функціональність того чи іншого приладу, скільки надійність та безпека його експлуатації.


Небезпека ураження електричним струмом полягає в тому, що людина не може за допомогою органів почуттів відчути електричний струм на відстані.

І тільки вже перебуваючи під дією електричного струму ми відчуваємо термічний (нагрів) або електролітичний (мимовільне скорочення м’язів) вплив струму.

Для уникнення ризику ураження електричним струмом або виникнення пожежі потрібно постійно контролювати стан ізоляції електричної мережі.

Для контролю ізоляції, а точніше струмів витоку, створені різні пристрої диференціального захисту. Вони порівнюють струми в фазних Іф і нульовому Ін провіднику. У нормальному стані ізоляції сума струмів дорівнює нулю, тому що ці струми рівні за величиною, але мають протилежний напрямок Іф + Ін = 0. У разі пошкодження ізоляції чи попаданні людини під напругу відбувається перевищення струму в фазному провіднику Іф щодо струму в нульовому провіднику Ін на струм який проходить через тіло людини ІЧ (струм витоку) Іф + Ін + ІЧ = 0.

При перевищенні струму витоку порогу чутливості пристрою диференційного захисту відбувається відключення пошкодженої ділянки електричної мережі, що запобігає травмі або загибелі людини, пошкодженні обладнання, пожежі.

Пристрої диференційного захисту побутового призначення виробляють в модульному корпусі з можливістю кріплення на 35мм din-рейку для полегшення монтажу і експлуатації.

На корпусі пристрою диференційного захисту присутня кнопка ТЕСТ для періодичної перевірки працездатності пристрою (зазвичай 1 раз на 6 місяців).

Для вибору пристрою диференційного захисту необхідні наступні дані:

  • номінальна напруга мережі;
  • тип, потужність навантаження;
  • номінальний диференційний струм відключення (чутливість);
  • номінальна відключаюча здатність;
  • номінальний умовний струм короткого замикання.

Приклади пристроїв диференційного захисту різних виробників.