Автоматичні вимикачі

Побут сучасної людини неможливий без використання електрики. Щодня ми експлуатуємо різні електропобутові прилади, які перетворюють енергію електричного струму в світло (лампи різних типів), тепло (електронагрівальні прилади), рух (насоси, вентилятори). При цьому важлива не стільки зручність використання або функціональність того чи іншого приладу, а надійність та безпека його експлуатації.

Для забезпечення безпеки експлуатації різних електричних споживачів необхідно забезпечити захист при певних аномальних умовах, так як саме відсутність захисту або його неправильний вибір і налаштування найчастіше призводить до пожежі або пошкодження того чи іншого електрообладнання.

Для захисту елементів електричної мережі від перевищення струму понад нормального створені і використовуються різні вимикачі, запобіжники та інші пристрої.

Автоматичні вимикачі – це механічний комутаційний апарат, здатний включати, проводити і відключати струми при нормальних умовах ланцюга, включати і проводити струми протягом певного проміжку часу і переривати їх при певних аномальних умовах ланцюга, наприклад, при коротких замиканнях.

З даного визначення випливає, що автоматичний вимикач призначений як для ручного включення / відключення електричного ланцюга, так і для автоматичного (самостійного) відключення ланцюга при певних аномальних умовах. Одним з цих умов, це перевищення струму понад нормального, яке умовно ділять на струм перевантаження (незначне за значенням перевищення) і струм короткого замикання (значне за значенням перевищення).

Для виявлення струмів перевантаження і короткого замикання в автоматичних вимикачах використовують розчеплювачі, які виявляють перевищення струму і механічно розмикають (розчіплюють) контакти автоматичного вимикача. В термомагнітних розчеплювачах використовується біметалева пластина для захисту від перевантажень і електромагніт – для захісту від коротких замикань. Також можуть використовуватися електронні розчеплювачі, в яких електронна частина обробляє сигнали від вбудованих трансформаторів струму, а механічна частина розмикає контакти автоматичного вимикача.

Конструктивно всі автоматичні вимикачі діляться на 3 великі групи:

  • Модульні (з номінальним струмом від 0,5 А до 125А), складаються з одного або декількох (2-х, 3-х або 4-х) модулів. Кожен модуль виконаний у вигляді окремого полюса шириною 18мм, всередині якого знаходяться термомагнітний розчеплювач, механізм включення / відключення і силові контакти з дугогасною камерою. Може додатково комплектуватися різноманітними аксесуарами, такими як додаткові або сигнальні контакти, модуль диференціального струму, електропривід включення / відключення, незалежний розчеплювач. Корпус виконаний таким чином, що монтаж виконується безпосередньо на DIN-рейку шириною 35мм;
  • Автоматичні вимикачі в литому корпусі (з номінальним струмом від 1А до 1600А), складаються з монолітного корпусу на 1, 2, 3 або 4 полюса, всередині якого знаходяться термомагнітний або електронний розчеплювач, механізм включення / відключення і силові контакти з дугогасною камерою. Корпус розрахований на встановлення на монтажну поверхню. Для цього типу автоматичних вимикачів випускаються різноманітні аксесуари, частина з яких монтується поверх вимикача, а частина – під його кришку;
  • Автоматичні вимикачі з повітряною ізоляцією (з номінальним струмом від 800А до 6300А) складаються з масивної металевої рами, на яку встановлені електронний розчеплювач, механізм включення / відключення, силові контакти, дугогасні камери і інші елементи. Більшість аксесуарів встановлюються під кришку вимикача.

Зазначені вище номінальні струми для кожної групи є орієнтовними і відрізняються в залежності від виробника.

Так само автоматичні вимикачі класифікують по номінальній напрузі, номінальному струму, струму спрацювання захисту від короткого замикання, струму відключення та іншим параметрам.

У житлових будинках найбільш часто використовуються модульні автоматичні вимикачі для захисту ліній, що відходять і автоматичний вимикач в литому корпусі або ж модульний автоматичний вимикач (при струмах до 63А) в якості ввідного апарату.

Приклади модульних автоматичних вимикачів

Приклади автоматичних вимикачів в литому корпусі